Ortasında kah nazlı nazlı kıvrılarak,kah çağıl çağıl çağlayarak akan yeşil ırmağın uğradığı yerlere hayat ve bereket dağıtarak geçtiği, yeşilden kızıla,kızıldan kahveye her tonun doğasına ayrı bir ahenk kattığı Amasya...

Yalıboyu Kale sur duvarları üzerine yapılan Mısırlı Konağı 19. Yüzyıl eseridir.Bodrum üzeri tek kat olarak yapılan konağın çatı üstünde konak ile bir bütünlük sağlayan şahniş(köşk) oturtulmuştur.Bu görünüşü ile Yalıboyunda bir tespih tanesi gibi sıralanan evlerden ayrı bir mimari yapıya sahipdir

Konağın giriş batı yönündeki bahçe açılan kapı ile sağlanaır.1.Kat 3 odalı ve dış sofalı plan tipinde uygulanmıştır.Odalar sofaya açılmaktadır.Burada ahşap merdivenlerle şahnişe çıkılmaktadır.

Konak mısırlı ailesine ait olduğundan ötürü mısırlı konağı adı ile de anılmaktadır 1995 yılına kadar konut olarak kullanılmıştır.Gerek mimari ve gerekse bulunduğu mekan olarak dikkatleri üzerinde toplayan konak 1997 yılında restorasyonu tamamlanmıştır 2000 yılında amasya truzimine katkıda bulunmak amacıyla yeniden düzenleme yapıldı. Bu düzenlemelerden sonra Grand Pasha Otel Restourant adı altından Amasya Truzimine hizmete açılmıştır.

Şahniş katında Amasya Müftüsü Abdurrahman Kamil Efendinin küçük oğlu , alim ve son asrın şairlerinden , Ahmet Emri Yetkin ,vefat tarihi olan 24 Şubat 1974'e kadar oturmuştur.

"Emri" mahlasıyla yazdığı mesnevilerini "süpha-i Emri" adı altında 99 beylikte toplanmıştır.Eser 1973 yılında Ankara da basılmıştır.Çok sayıdaki kitaplarının bir kısmı Amasya Beyazıt İl Halk kütüphanesine bağlanmıştır.

Tamamen Bağdadi tarzda ve ahşabın sıcaklığını hissedebileceğiniz konağımızda zengin mutfağı yöresel ev yemekleri,140 yıllık taş fırında keşkek ve balık yemeye ne dersiniz,Armes ve Hermes barlarında içkinizi yudumlayabileceğiniz bahçesinde fasıl eşliğinde tarihin içinde tarihi yaşayabileceğiniz konağınız...

Açık ve kapalı restaurant toplantı salonu merkezi ısıtma sistemi, odalarımızda duş,cs,mini bar, televizyon ve telefon bulunmaktadır.